Potocznie zwany „PROSTATĄ” przerost gruczołu krokowego jest łagodnym przewlekłym stanem chorobowym, związanym z wiekiem i będącym konsekwencja starzenia się organizmu. Polega na upośledzeniu przepływu moczu przez część sterczową cewki moczowej i powoduje objawy z dolnych dróg moczowych.
Na bardzo częste pytanie Panów, zadawane w gabinecie, „czy mam prostatę” należy odpowiedzieć twierdząco – tak ,o ile dotychczas nie została wycięta. Gruczoł krokowy, stercz, po łacinie prostata, to narząd zlokalizowany pod pęcherzem moczowym i obejmujący cewkę moczową. Rozrastając się (początek tego procesu ma miejsce zwykle ok. 50 roku życia) powoduje objawy, które sprawiają że decydujemy się na wizytę u urologa.
Objawy:
osłabienie strumienia moczu,
przerywany strumień,
pieczenie i ból związane z oddawaniem moczu,
uczucie nieopróżnienia pęcherza moczowego,
częste oddawanie moczu,
konieczność oddawania moczu w nocy,
nagłe parcie na mocz.
Jeśli tego typu dolegliwości występują, nie wolno ich bagatelizować. Na nasze nieszczęście, drodzy panowie, w gruczole krokowym mogą występować różne stany chorobowe: przerost, zapalenie i rak. Wszystkie mogą mieć podobny przebieg i tylko dokładne badanie lekarskie pozwoli na prawidłowe różnicowanie.
Zadaniem urologa w czasie pierwszych wizyt (niejednokrotnie potrzebne jest powtórzenie badań dodatkowych lub wykonanie badań poza gabinetem) jest wykluczenie bądź potwierdzenie obecności raka stercza.
Leczenie tych schorzeń jest diametralnie różne!!!!!