Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Blog

Home  /  Bez kategorii   /  Łagodny przerost gruczołu krokowego

Łagodny przerost gruczołu krokowego

Potocznie zwany „PROSTATĄ” przerost gruczołu krokowego jest łagodnym przewlekłym stanem  chorobowym, związanym z wiekiem i będącym konsekwencja starzenia się organizmu. Polega na upośledzeniu przepływu moczu przez część sterczową cewki moczowej i powoduje objawy z dolnych dróg moczowych.

Na bardzo częste pytanie Panów, zadawane w gabinecie, „czy mam prostatę” należy odpowiedzieć twierdząco – tak ,o ile dotychczas nie została wycięta. Gruczoł krokowy, stercz, po łacinie prostata, to narząd zlokalizowany pod pęcherzem moczowym i obejmujący cewkę moczową. Rozrastając się (początek tego procesu ma miejsce zwykle ok. 50 roku życia) powoduje objawy, które sprawiają że decydujemy się na wizytę u urologa.

Objawy:

  • osłabienie strumienia moczu,
  • przerywany strumień,
  • pieczenie i ból związane z oddawaniem moczu,
  • uczucie nieopróżnienia pęcherza moczowego,
  • częste oddawanie moczu,
  • konieczność oddawania moczu w nocy,
  • nagłe parcie na mocz.

Jeśli tego typu dolegliwości występują, nie wolno ich bagatelizować. Na nasze nieszczęście, drodzy panowie, w gruczole krokowym mogą występować różne stany chorobowe: przerost, zapalenie i rak. Wszystkie mogą mieć podobny przebieg i tylko dokładne badanie lekarskie pozwoli na prawidłowe różnicowanie.

Zadaniem urologa w czasie pierwszych wizyt (niejednokrotnie potrzebne jest powtórzenie badań dodatkowych lub wykonanie badań poza gabinetem) jest wykluczenie bądź potwierdzenie obecności raka stercza.

Leczenie tych schorzeń jest diametralnie różne!!!!!