Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Usunięcie kłykcin kończystych

Home  /  Oferta medyczna  /  Usunięcie kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste to małe brodawki występujące w okolicach narządów płciowych oraz odbytu. Kłykciny kończyste pojawiają się na skutek zakażenia wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Istnieje wiele jego odmian około  40 z nich dotyka męskich i żeńskich narządów płciowych. Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową i szacuje się, że połowa wszystkich osób aktywnych seksualnie będzie miała styczność z wirusem.

Pojawiają się na napletku, mosznie oraz trzonie prącia. Mogą również występować u ujścia cewki moczowej oraz w okolicach odbytu. Natomiast u kobiet brodawki występują na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy oraz również wokół odbytu.

Wybór odpowiedniej metody leczenia jest uzależniony  od wielkości brodawek, ich rozległości oraz miejsca, gdzie się pojawiły. Często pierwszym etapem leczenia, jest leczenie farmakologiczne. jednak w niektórych miejscach jak żołądź czy rowek zażołędny takie leczenie jest trudne z uwagi na możliwość działania drażniącego leków w miejscach gdzie tego działania nie oczekujemy. Innymi słowy płyn może przemieścić się pod napletkiem i działać w miejscu gdzie nie ma kłykciny.

 

Dlatego często jedynym skutecznym sposobem  jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na całkowitym wycięciu brodawki oraz pobraniu materiału do badania histopatologicznego, aby wykluczyć zmianę nowotworową. Odbywa się to za pomocą tradycyjnego noża chirurgicznego bądź noża elektrycznego –elektrokoagulacji w znieczuleniu miejscowym.