Obrzezanie – to z łacińskiego „okrężne obcięcie”. Oznacza obcięcie napletka.
Przyczyną takiego postepowania może być stulejka dziecięca lub występująca u dorosłych na skutek bliznowacenia , przewlekłego stanu zapalnego, liszaja twardzinowego schorzeń przebiegających ze zwężeniem pierścienia napletka uniemożliwiającym jego swobodne zsuwanie poniżej korony żołędzi.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym nasiękowym przy użyciu 1% roztworu lignocainy. Napletek odcinany jest poniżej pierścienia zwężającego po wcześniejszym przygotowaniu pola operacyjnego. Następnie wykonuje się hemostazę ( zatamowanie krwawienia ). Na ranę są zakładane szwy o krótkim czasie wchłaniania zespalające blaszki napletka.
Pacjent kwalifikowany jest do zabiegu w trakcie wizyty wstępnej w gabinecie. W tym czasie omawiany jest sposób przeprowadzenia zabiegu planowany czas trwania. Omawiamy także przebieg pooperacyjny w którym w pierwszej dobie po zabiegu może wystąpić znaczny obrzęk prącia, moszny z wybroczynami podskórnymi oraz zasinieniem okolicy operowanej oraz okolicznych tkanek. Stan taki może utrzymywać się do kilkunastu dni. Ponadto w ciągu pierwszych dni po zabiegu możliwe jest delikatne podkrwawianie z miejsca operowanego.
Zalecenia pozabiegowe to przede wszystkim unikanie intensywnego moczenia rany przez 3-4 dni ( szwy rozwiązują się i odpadają pod wpływem wilgoci. Efekt ten chcemy osiągnąć ok 7 doby.
Zatem toaleta, stosowanie maści z antybiotykiem i intensywne zsuwanie napletka od pierwszej doby po zabiegu pozwolą na prawidłowe wygojenie się rany bez konieczności zdejmowania szwów.
Poza tym brak przeciwskazań do pracy czy ćwiczeń fizycznych.